رونق گردشگری با سِحر و جادو

داستان‎هایی که دنیای شگفت‎انگیز و خیالی را مجسم می‎کنند که در آن درخت به آدم و قورباغه به شاهزاده و کدو به کالسکه و … تبدیل می‎شوند و گربه‎ها می‎توانند فیلسوف باشند و مارها دانشمند و با کاشتن یک لوبیای کوچک درختی تناور به بلندای آسمان از دل خاک سر بر می‎کشد ودر این دنیا خوبی برنده و بدی  بازنده است، نه تنها کودکان بلکه بزرگترها را هم شیفته می‎کند . شاید این داستان‎ها دنیایی را ترسیم می‎کنند که هنوز به تحقق آن دلخوش و امیدوار هستیم. در ادبیات کودک و نوجوان همه کشورها، بخش مهمی از آثاری که تولید می‎شود به این مضمون می‎پردازد و برخی از این داستان‎ها شهرتی جهانی پیدا کرده‎اند . یکی از آنها “آلیس در سرزمین عجایب ” است که در سال ۱۸۶۵ توسط “لوییس کارول”(Lewis Carroll) نوشته شد و  سفر دختری را روایت می‎کند که به دنبال خرگوش سفیدی در یک سوراخ فرو می‎رود و آنجا با دنیایی شگفت‎انگیز و خیالی روبرو می‎شود. دنیایی که درآن آرزوهای محال، محقق و ماجراهای عجیبش در نهایت به خیر و خوشی ختم می‎شوند. این کتاب کودکانه در طول سال‎ها مرتب تجدید چاپ شده و موضوع آن الهام بخش کارتون‎ها، فیلم‎ها، سریال‎ها، نقاشی‎ها و عکس‎ها و موسیقی‎های بسیاری بوده است.

یکی از رسانه‎ هایی که از این داستان برای تولید محتوا و اثر هنری استفاده بسیار برده است، سینماست. از سال ۱۹۰۳ که اولین فیلم سینمایی آن ساخته شد تاکنون نسخه‎های جدیدی به سینما دوستان عرضه شده که هر یک وجوه قابل توجهی داشته‎ و بعضی از آنها موفق به دریافت جوایز اسکار، گلدن گلوب و بفتا شدند. شاید جالب باشد بدانید که شخصیت اصلی کتاب بر اساس یک دختر واقعی به نام “آلیس لیدل” شکل گرفته که برخلاف دخترک داستان موهای سیاهی داشت. او دختر رییس دانشکده “کرایست چرچ” دانشگاه آکسفورد بود که از جمله دوستان نویسنده محسوب می‎شد چون لوییس کارول در واقع یک ریاضی‎دان ‎بود تا نویسنده!!! در ارتباط با این کتاب بطور کلی دو نظر کلی وجود دارد. برخی آن را موجب بدآموزی در ترویج مواد مخدر بویژه حشیش می‎دانند و دلیل آن را تأکید نویسنده و  تکرار موقعیت‎هایی می‎دانند که در آنها معجون‎هایی نوشیده شده و قارچ‎هایی میل شده است!!! زیرا پس از آن شخصیت‎ها از دنیای واقعی خارج شده و در دنیای توهم و خیال سیر می‎کنند و برخی مضمامین و نکته‎های مطرح در آن را نه فقط برای کودکان بلکه برای بزرگسالان هم مفید و مناسب تشخیص می‎دهند.

جالب است بدانید اولین فیلمی که از روی این کتاب ساخته شد (۱۹۰۳) صامت بود و آن را یکی از خلاقانه‎ترین و بهترین روایت‎های تصویری از آن می‎دانند که در زمان خود انقلاب بزرگی در عرصه جلوه‎های ویژه سینمایی ایجاد کرد. نسخه صامت دیگر این اثر در سال ۱۹۱۰ تولید شد که در مدت زمان بسیار کوتاه توانست نقش مهمی در ماندگاری شخصیت‎های کتاب بر جا بگذارد. در سال ۱۹۳۳ اولین اقتباس ناطق از این کتاب را هالیوود به سینما دوستان عرضه کرد که در آن هنرپیشه‎های معروف آن زمان از جمله کری گرانت و گری کوپر بازی می‎کردند و مضمون فیلم با طنز بیشتری همراه بود. سال ۱۹۴۹ فرانسه با استفاده از عروسک‎های فانتزی فیلم جدید را ساخت و در سال ۱۹۵۱ والت دیسنی معروف به همراه آلدوس هاکسلی معروف!!! که نویسنده موفقی بود، فیلم‎نامه جدیدی نوشت و این بار تلفیق انیمیشن و فیلم  آلیس در سرزمین عجایب اکران شد که بسیار هم موفقیت‎آمیز بود. سال ۱۹۷۲ زمان ارائه اولین نسخه موزیکال این اثر بود که در عین حال آن را بسیار وفادار به متن اصلی هم می‎دانند. در سال ۱۹۸۳ نسخه آلمانی-ژاپنی آن در قالب انیمیشن به بازار عرضه شد و اما …. سال ۲۰۱۰ یکی از کارگردانان معروف هالیوود به نام “تیم برتون” جدیدترین نسخه سینمایی این اثر را با بازی “جانی دپ” به روی پرده آورد که توانست در سال ۲۰۱۱ جوایز بهترین کارگردانی هنری و بهترین طراحی لباس را در مراسم اسکار از آن خود کند.

ماجراهای خیالی این داستان محبوب  در انگلستان روی می‎دهد و لوکیشن اصلی فیلم‎های آن هم مناطقی مشخص در این کشور است.

انگلستان

یک کشور سرسبز با تاریخ و فرهنگی کهن که یکی از مناسب‎ترین مکان‎ها برای لوکیشن فیلم‎های تاریخی است و از این منظر در بین سایرکشورها جایگاه مناسبی دارد بخصوص برای دنیای هالیوود. انگلستان را یکی از زیباترین کشورهای جهان می‎دانند و در واقع در این رده‎بندی با گرفتن رتبه هفتم بالاتر از ایسلند، فنلاند و آمریکا قرار گرفته است. برای دوستداران طلبعت بریتانیا سراسر زیبایی است . پوشش وسیع جنگل‎ها و تپه‎ها و چمنزارها این کشور را به یک زمرد بزرگ در قاره اروپا تبدیل کرده است. این پوشش گرداگرد شهرها هم گسترش یافته و کمی که از شهر خارج می‎شوید گویی وارد پارک بزرگی شده‎اید که جنگل و تپه و دشت در امتداد آن جای گرفته‎اند. دهکده‎های قدیمی با بناها و کلیساهای کهن به همراه رودخانه‎ها و … فراموش نشدنی هستند. می‎گویند تنها دیدن جنگل “بولند” و “ساوت داون” (South Down) کافی است تا بفهمید چرا انگلستان در میان ده کشور زیبای جهان قرار گرفته است.

دریاچه‎های رویایی مانند “دیستریکت” ، “ویندمیر” ، “کانیستون”، “اولسواتر” و… پانزده پارک ملی با مناظری شگفت‎انگیز، آبشارهای دیدنی بویژه در زمین‎های “یورک شایر”،سواحل طبیعی با ماسه‎های نرم و زیبا ، صخره‎ها و شهرها و دهکده‎های مدرن و سنتی همه و همه درکنار هم به این کشور در حوزه گردشگری، امتیاز بالایی بخشیده‎اند. به دلیل استفاده از همین ویژگی‎های طبیعی و تاریخی و فرهنگی است که کارگردانان هالیوود تمایل بسیاری به فیلمبرداری در این کشور دارند و مسئولان صنعت توریسم اعلام کرده‎اند که با انتخاب بیش از ۵۰ کاخ و عمارت مربوط به میراث فرهنگی این کشور به عنوان لوکیشن برخی از بهترین و معروفترین فیلم‎های سینمایی جهان، تبلیغاتی جهانی و غیرمستقیم در مورد ظرفیت‎های گردشگری انگلیس صورت می‎گیرد.

در این میان مکان‎هایی مانند خانه آنتونی، تورپوینت و کورنوال که در آخرین نسخه سینمایی آلیس در سرزمین عجایب به کارگردانی تیم برتون مورد استفاده قرار گرفتند باعث شدند که تعداد بازدیدکنندگان آنها تا دو برابر افزایش یابد و احتمال می‎دهند که این روند صعودی برای مدت قابل توجهی ادامه پیدا کند. بخشی که بیش از همه موجب خوشحالی است، رونق اقتصادی مناطقی است که این آثار در آنها قرار دارند و افزایش درآمد در صنعت هتلداری را هم به دنبال داشته است. جاذبه‎های طبیعی و مناظری که منجر به افزایش تعداد گردشگران انگلیس شده هم عمدتا در فیلم‎های برجسته‎ای مانند غرور و تعصب ، دوسش، رابین هود و … به نمایش درآمده‎اند. از نظر متخصصان صنعت توریسم، یکی از دلایل عمده استقبال سینماگران از لوکیش‎های انگلیسی، توجه و اهتمامی است که در این کشور برای حفظ و نگهداری میراث طبیعی، تاریخی و فرهنگی موجود صورت می‎گیرد و حاصل آن به شکل رونق اقتصادی و فرهنگی با استفاده از ابزارهای ارتباطی از جمله سینما عینیت می‎یابد.

گزارش‎ها نشان می‎دهند که سالانه در سه فیلم از میراث گردشگری بریتانیا استفاده می‎شود که از نظر مالی درآمد هنگفت و تبلیغی سودمند برای توریسم این منطقه ایجاد می‎کند. نمایش عمومی این ظرفیت قابل توجه بر پرده سینما راهی برای شکوفایی گردشگری در انگلستان است که بنظر می‎رسد مسئولان صنعت توریسم این کشور به خوبی از آن استفاده می‎کنند.

ویزای توریستی