جام جهانی ۱۹۶۶

این دوره از جام جهانی از دو منظر خاص است. یکی اینکه درکشوری برگزار شد که دارای نخستین فدراسیون فوتبال جهان است و اولین قوانین مدون این بازی پر طرفدار را روی کاغذ آورده، دوم اینکه در این جام گلی توسط یکی از بازیکنان تیم کشور میزبان زده شد که خیلی مختصر و مفید آن را تا همین امروز ” مشکوک” می‎دانند!!!. با این مقدمه به سراغ این دوره از بازی‎های پرحاشیه جام جهانی می‎رویم.

میزبان این دوره از مسابقات کشور اروپایی انگلستان بود که خود را مخترع فوتبال می‎داند و بنظر می‎رسد در آن دوره یکی از بهترین تیم‎های فوتبال خود را راهی میدان می‎کرد اما مدعیان قدر دیگری هم مانند برزیل، فرانسه و آرژانتین بودند که بنا نداشتند بگذارند آب خوش از گلوی انگلیس پایین برود!!! این دوره از بازی‎ها از سوی ۱۶ تیم افریقایی‎ تحریم شد و دلیل آن هم قانون جدید فیفا بود که بر اساس آن، برنده دیدارهای مقدماتی قاره سیاه باید نماینده آسیا یا اقیانوسیه را شکست می‎داد تا به جام جهانی راه پیدا می‎کرد. در مجموع ۱۰تیم از اروپا، ۵ تیم از آمریکای جنوبی و یک تیم از آسیا به مسابقات راه یافتند. تازه واردان این دوره نیز دو تیم پرتغال و کره شمالی بودند که احتمالا به دلیل تازه نفس بودنشان شگفتی آفرین هم شدند!!! بازی آنها در برابر هم را یکی از بهترین و جالب‎ترین بازی‎های این دوره می‎دانند که در آن کره‌شمالی که در ۲۵ دقیقه اول مسابقه  ۳ بر صفر از پرتغال جلو افتاده بود، سرانجام با ۴ گل پی‎در‎پی بازیکنی به نام “اوزه بیو” و تک گل “ژوزه آگوستو” این پرتغال بود که برنده شد و خوش و خندان زمین مسابقه را ترک کرد!!!

درنهایت ۴ تیم آلمان غربی، انگلیس، پرتغال و اتحاد جماهیر شوروی برای فینال به مصاف هم رفتند که انگلیس و آلمان توانستند فرصت حضور در بازی نهایی را از آن خود کنند.

و اما داستان گل مشکوک چیست؟! در واقع چه اتفاقی افتاد که زدن این گل بزرگترین حاشیه جام جهانی تا به امروز نام گرفت و انگلستان موفق شد در یک فضای مشکوک!!! با نتیجه ۴ بر ۲ قهرمان جام شود؟ بازی فینال با نتیجه ۲-۲ دو تیم به پایان رسید و بازیکنان برای ادامه بازی در وقت اضافه خود را آماده کردند.در دقیقه دهم وقت اضافه “جف هرست” مهاجم تیم ملی فوتبال انگلستان با یک شوت جانانه توپ را به تیر افقی دروازه رقیب کوبید که پس از اصابت و در برگشت ظاهرا روی خط دروازه فرود آمد اما داور سوییسی مسابقه با تشخیص خود مبنی بر گل شدن  نتیجه مسابقه را به نفع کشور میزبان تغییر داد و این گل هنوز و همچنان لقب مشکوک‎ترین گل تاریخ جام‎های جهانی را از آن خود کرده است. احتمالا آلمانی‎ها هنوز داغ این گل را به دل دارند، زیرا چنان روحیه خود را از دست دادند که گل چهارم را که اصلا مشکوک هم نبود، خوردند!!!

انگلستان

نیمه جنوبی بریتانیای کبیر و بخشی از کشور پادشاهی بریتانیا و ایرلند شمالی است که از جزایر کوچک و بزرگی تشکیل شده که تعداد آنها را گاه بیش از ۱۰۰ جزیره می‎دانند. پایتخت آن شهر لندن است که پرآب‎ترین رود این پادشاهی یعنی رود “تیمز” از میان آن عبور می‎کند و این ویژگی مشترک اغلب پایتخت‎های اروپایی است. در شمال آن اسکاتلند، در غرب آن ولز و دریای ایرلند و در جنوب آن دریای سلتی قرار دارد. در شرق آن هم دریای شمال هست که این دریا به همراه کانال انگلیس این کشور را از اروپا جدا می‎کند.

آب و هوای آن معتدل است و دمای هوا در زمستان از صفر درجه و در تابستان معمولا از ۳۲ درجه افزایش یا کاهش نمی‎یابد. آسمان آن معمولا ابری و گرفته است و برای کسانی که ابر و باران را بسیار دوست دارند کشور دل‎گشایی است!!! این کشور روستاها و دهکده‎هایی دارد به سبزی زمرد و آنچنان دنج و رویایی که هوس گریز از شهر و سکونت در دل روستا را بیدار می‎کند. در این دهکده‎ها، خانه‎ها عموما سنگی، با پنجره‎های کوچک و شیروانی هستند و اطرافش را چمنزار پوشانده است.

معروف‎ترین جاذبه‎های گردشگری این کشور عبارتند از:

برج لندن

این برج هزار سال قدمت دارد و عموما میزبان خاندان سلطنتی است . مهمترین بخش‎های آن شامل خانه جواهرات سلطنتی، قصر و زندان برج می‎شود. در خانه جواهرات، مهمترین و باارزش‎ترین جواهرات موجود در این کشور نگهداری می‎شود از جمله تاج سلطنتی که در آن بیش از ۲۴ قطعه جواهر ناب مانند الماس بکار رفته است و چشم بازدیدکنندگان را خیره می‎کند.

پارک‎های ملی

جای تعجب ندارد که در این کشور سرسبز یکی از زیباترین جاذبه‎های گردشگری، پارک‎ها باشند نه برج و باروها!!!. اولین پارک جنگلی انگلیس Peak District نام دارد که بشدت مورد علاقه طبیعت دوستان است.

هاید پارک هم که معرف حضورتان هست؟ با پیشینه تاریخی قابل توجهی که دارد، بزرگترین و معروفترین پارک انگلستان هم هست. بخشی از شهرت آن هم بواسطه برگزاری تجمعات اعتراض آمیز مردم علیه همه چیز است!!! از آزادی بیان گرفته تا نقض حقوق زنان و رنگین پوستان و…… در این پارک همچنین دریاچه زیبایی قرار دارد که نام آن سرپنتاین (Serpentine) است. و روی آن می‎توانید با قایق پدالی سیر و سفر کنید و به قوهای زیبایی که به شما اصلا اعتنا نمی‎کنند!!! نزدیک شوید.

پارک معروف دیگر “همیستید هیث” نام دارد با وسعت ۳۲۰ هکتار که در بلندترین نقطه پایتخت ساخته شده. در محدوده آن زمین‎های بسیار سبز و پر درختی را می‎بینید

با استراحتگاه‎های مناسب.

گذرگاه بزرگ

دیواره‎های سنگی و صخره‎های زیبایی که می‎توانید روی آنها قدم بزنید و به افق دریا چشم بدوزید. در این گذرگاه نزدیک به ۴۰ هزار قطعه سنگ “بازالت” که نوعی سنگ سیاه و سخت و دانه ریز آتشفشانی است راهرو یا گذرگاهی طبیعی ایجاد کرده که توریست‎ها معمولا برای تماشای طلوع و غروب آفتاب از آن گذر می‎کنند.

کلیسای جامع کانتربری

قدیمی‎ترین کلیسا و در واقع کلیسای مادر این کشور است که مورد احترام بسیار پیروان مسیحی فرقه “انگلیکان” قرار دارد. این فرقه شاخه‎ایی از مسیحیت است که خاستگاه اصلی آن انگلستان است. تاریخ ساخت آن سال ۵۹۷ میلادی است و به مرور زمان مرمت و تکمیل شده است. کلیسای جامع کانتربری در سال ۱۹۸۸ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده است.

وست مینستر

محدوده‎ایی از مرکز شهر لندن که در آن شهر وست مینستر قرار دارد. این محدوده که در آن کاخ باکینگهام،کلیسای وست مینستر، و کاخ وست مینستر واقع شده، پرتراکم‏ترین منطقه تاریخی لندن هم محسوب می‎شود و آن را قطب سیاسی این شهر هم می‎نامند زیرا پارلمان بریتانیا در کاخ وست مینستر ساخته شده است. دیگر در این محدوده چه می‎بینید؟؟ برج ساعت بیگ بن (Big Ben) یکی از نمادهای شاخص این کشور هم اینجاست که هر ساعت یک بار زنگ آن به صدا درمی‎آید. در این محدوده همچنین مجسمه‎های چهره‎های سیاسی معروفی مانند چرچیل و نلسون ماندلا دیده می‎شود.

چشم لندن

چه نام عجیبی!!این چشم لندنی در واقع همان چرخ هزاره بزرگ است که حتما در فیلم‎ها و سریال‎ها و مستندها بارها دیده‎اید. جاذبه گردشگری بسیار معروفی که شما را به میان آسمان همیشه ابری لندن می‎برد و از آن بالا منظره کم نظیری را به نمایش می‎گذارد.

سوهو

محله تفریحی در لندن برای شب زنده داری و طبیعتا پر از کافه‎ها و رستوران‎ها…… و بارهای شیک. در این محله سالن‎های نمایش و موسیقی به وفور وجود دارد که از یکی راهی دیگری می‎شوید!!! شیرینی پزی‎های معروفی هم در آن دیده‎ می‎شوند که می‎توانید با یک فنجان قهوه گرم به شیرینی‎هایشان ناخنک بزنید!!!!!!

رودخانه تیمز

قلب لندن نه به لحاظ جغرافیایی بلکه از نظر نقش مهمی که در توسعه و رشد شهر ایفا کرده است. قبلا هم گفتیم که طولانی‎ترین رود انگلستان است و به دریای شمال می‎ریزد. از نظر تاریخی هم نقش مهم و استراتژیکی در جنگ‎های بزرگی مثل جنگ جهانی اول داشته است. عبور از آن با کشتی یکی از بهترین تفریحات گردشگران بشمار می‎رود.

خیابان بیکر و کمدن تاون  

“کمدن” مکانی است فرهنگی که در شمال لندن قرار دارد و اکثر ساکنان آن را طرفداران موسیقی به ویژه سبک راک اندرول، پانک‎ها و……تشکیل می‎دهند.محله ای پرجنب و جوش و زنده که بخش زیادی از مغازه‎های آن انواع خدمات تتو و خالکوبی را ارائه می‎دهند.

خیابان “بیکر” هم بیشتر یک مرکز فرهنگی است که عمده شهرت خود را مدیون”آرتور کانن دویل” خالق شرلوک هلمز است و در آن موزه این کارآگاه باهوش هم هست که شهرت جهانی دارد. درکنار آن یک موزه معروف دیگر قرار دارد که در آن مجسمه‎های بسیار طبیعی از مشاهیر و چهره‎های نامدار جهان در معرض بازدید عموم قرار گرفته‎اند. درست حدس زدید همان موزه معروف “مادام توسو” است.

میدان لستر و پیکادلی

میدان “لستر” از آن جهت برای گردشگران جالب است که لوکیشن فیلم‎های معروف بوده و از قرن ۱۹ استفاده از آن برای سرگرمی و تفریح معمول شده است. در اطراف آن برای خوشگذرانی توریست‎ها رستوران‎ها و کافه‎ها و سینماهای زیاد و معروفی هست و در وسط آن هم یک پارک زیبا تا در آن لم بدهید و نفس‎های عمیق بکشید!!!

اما “پیکادلی” میدانی پر از چراغ‎های بزرگ و نورافشان با صفحه نمایشی بزرگ و چشمگیر است که از قرن ۱۷ میلادی به عنوان یک منطقه تجاری و شلوغ و پر ازدحام شهرت داشته است. در وسط آن مجسمه بالدار ظریفی که روی یک پا ایستاده و کمان خود را به سمت جلو نشانه گرفته دیده می‌شود. چون تماشاخانه و سالن‎های متعدد تئاتر در این میدان هست، گردشگران زیادی راهی آن می‎شوند .

آنچه گفتیم بخشی از جاذبه‎های لندن بود که پایتخت مهمی در بین کشورهای اروپایی است. اما انگلستان شهرهای دیگری هم دارد که بسیار دیدنی هستند. از جمله بیرمنگام که پس از لندن پرجمعیت‎ترین شهر این کشور محسوب می‎شود ، منچستر که شهر فوتبالی انگلیس است و دو باشگاه منچستر یونایتد و منچستر سیتی در آن فعالیت می‎کنند و هفتمین شهر پرجمعیت انگلیس است، لیورپول که آن هم شهر فوتبالی معروفی است و باشگاهی به همین نام را تداعی می‎کند، لیدز از جمله شهرهای سرد این کشور، کمبریج با سابقه علمی و دانشگاهی، نیوکاسل که در سردترین قسمت این کشور واقع شده، آکسفورد که قدیمی‎ترین دانشگاه انگلیس و یکی از معروف‎ترین دانشگاه‎های جهان در آن قرار دارد، یورک از شهرهای نسبتا بزرگ و بریستول که در گرم‎ترین بخش این کشور واقع شده‎است.

انگلیس پس از جام جهانی

در این کشور توسعه یافته گردشگری پنجمین صنعت بزرگ محسوب می‎شود و حمایت دولتی از آن عمدتا توسط وزارت فرهنگ و رسانه صورت می‎گیرد. این کشور را پیشروترین کشور دنیا در زمینه گردشگری علمی و آکادمیک می‎دانند. انگلیس به دلیل نوع آب و هوا و پوشش گیاهی خود نه تنها در زمینه گردشگری مدرن شرایط خوبی دارد بلکه بسیار مورد علاقه طبیعت دوستان است و طبیعت گردی بخش مهمی از حوزه توریسم را در آن به خود اختصاص داده است. برگزاری جام جهانی در انگلیس بزرگترین تریبون برای آشنایی مردم جهان با جاذبه‎های گردشگری این کشور بود و توانست برای کشور میزبان مزایای زیادی به همراه داشته باشد از جمله درآمد بالای ارزی ، تبادل فرهنگی، صرفه اقتصادی،رونق مشاغلی که بطور مستقیم و غیر مستقیم با صنعت گردشگری در ارتباطند، اشتغال زایی و…

تجربه برگزاری جام جهانی باز هم در انگلیس تکرار شد و این کشور توانسته با مدیریت رویدادهای مهم ورزشی از جمله المپیک و جام جهانی از ظرفیت گردشگری ورزشی برای توسعه یافتگی بیشتر بهره ببرد اما در سال ۱۹۶۶، جام جهانی مسیر استفاده از ظرفیت زیاد حوزه ورزش را برای حضور انبوه گردشگران در انگلیس هموار کرد که هنوز هم قابل استفاده و مفید است. حضور تعداد بسیار زیاد تماشاگران مسابقه‎ها در شهرهای بزرگ این کشور چهره زیبای انگلیس را در آیینه جهان منعکس کرد و خیلی‎ها برای دیدن جاذبه‎های این کشور سبز و دیدنی بار سفر بستند… و این یکی از مزایای برگزاری مسابقات بین‎المللی ورزشی درکشورهای میزبان است.

ویزای توریستی