در آسیاست اما بخش عمده ای از جمعیت آن در قسمت اروپایی ساکنند و فرهنگ این کشور  هم بیشتر تحت تاثیر فرهنگ اروپاست .

روسیه برای ایرانیان کشور نام آشنایی است ، همسایه شمالی که در طول تاریخ ایران به ویژه از زمان روی کار آمدن سلسله قاجار ، بارها وبارها نامش در تاریخ این مرز و بوم به دلایل مختلف بکار رفته است . از تهاجمات و حضور نیروهای روسی تا قراردادهایی که بخش های بزرگی از ایران را جدا و به روسیه ملحق کرد. از حضور پررنگ و پشت پرده سیاستمداران روسی در دربار و نقش آنها در تصمیم گیری های سیاسی شاهان ایرانی تا بست نشینی در سفارتخانه روس ، از تاثیر پذیری بخش مهمی از جریان روشنفکری ایران از ایدئولوژی مارکسیسم و تجمع آنها در احزاب و گروه های سیاسی طرفدار اتحاد جماهیر شوروی تا عملکرد آنها به تبعیت از این کشور در برخی از مهمترین اتفاقات سیاسی ایران از جمله کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲علیه دولت دکتر محمد مصدق …… و اصلا داستان محزون تلاقی سنت و مدرنیته در ایران نیز از شکست سپاه ایران از سپاه روس در دوره فتحعلیشاه قاجار آغاز شد . پس روسیه برای ما تنها کشوری نیست با جاذبه های گردشگری بلکه سرزمینی است که رد پای تاریخ ایران را در جای جای آن میتوان دید .

مسکو در زمان پترکبیر جایگاه خود را به عنوان پایتخت روسیه از دست داد و نظاره گر شوکت و بزرگی سنت پترزبورگ شد ، اما از آنجایی که مهد ظهور برخی از مهمترین چهره های ادبی و فرهنگی روسیه بود و مهمترین مراکز سیاسی همچنان در این شهر باقی مانده بودند ، از اهمیتش کاسته نشد .

این شهر بزرگ با پیاده روهای وسیع ، چهره ای سرد و خاکستری ، سرمایی گزنده و آسمانی که از آن در برخی از ماه های سال بی وقفه باران می بارد ، جاذبه های زیادی برای دیدن گردشگران دارد

———————————————————————————————————————–

جاذبه ها و مکان های دیدنی و تاریخی:

 • کلیسای جامع سنت باسیل

 این کلیسای رنگی و بسیار زیبا را در انتهای ضلع جنوبی میدان سرخ مشاهده می کنید.درست حدس زدید ، در مسکو هم مثل تمام پایتخت های جهان یک یا چند میدان معروف که نماد کشور خود بشمار می روند ، دیده می شود . میدان سرخ مسکو که نامش یاد آور  دوران حضور بلشویک ها در کانون قدرت است همچون میدان تیان آن من یکی از اولین جاذبه های گردشگری است که توریست ها را مجذوب می کند . کلیسای سنت باسیل طیف متنوعی از رنگ ها و معماری را در معرض دید قرار می دهد و به دستور “ایوان مخوف “تزار معروف روسیه برا ی مقابله با دشمن در سال ۱۵۵۲ ساخته شد. کلیسای سنت باسیل امروز نمادی از معماری باشکوه روسیه محسوب می شود.

 •     کاخ کرملین

 این کاخ اگر چه معرف سیستم اداری روسیه است و فضای آن بگونه ای طراحی شده تا تصویری از قدرت این کشور را به نمایش بگذارد ، جاذبه ارزشمندی بشمار می رود . یک ساختمان باشکوه محصور در میان دیوارهایی ضخیم و سرخ رنگ که اهمیت تاریخی و معماری منحصر بفرد خود  را در گستره ای نزدیک به یک کیلومتر مربع به نمایش می گذارد .

 • میدان سرخ 

 مکانی وسیع که در اطراف آن ساختمان هایی با معماری رنگی روسیه جا به جا دیده می شود و در بخشی از آن دستفروشان روسی کارهای دستی و تزیینی خود را به فروش می رسانند اما…….. به رغم حال و هوای شاد و مفرح آن به ویژه در روزهای آفتابی در خاطره خود تصاویر بیشماری از شورش ، تظاهرات ، راهپیمایی ، اعتراض و اعدام به یادگار دارد و برخی از مهمترین شخصیت های سیاسی تاریخ روسته در آن برای طرفداران خود سخنرانی کرده اند. میدان سرخ در شرق کاخ کرملین و در شمال رودخانه پرآب “موسکوا” قرار گرفته است. رفتن به این میدان کار شما را برای بازدید برخی از بهترین جاذبه های گردشگری شهر آسان می کند . در شمال میدان موزه تاریخی دولت است و در جنوب آن کلیسای جامع سنت باسیل مقدس قرار دارد که ۹ برج رنگی معروف دارد. از نظر وسعت هم سومین میدان بزرگ جهان بعد از تیان آن من در چین و نقش جهان در ایران است .

 • موزه تاریخی دولت

 این موزه مجموعه ای بزرگ از اشیا ، ابزار ، تصاویر و…….. متعلق به عصر پارینه سنگی تا دوره امپراطوری روسیه را در بر می گیرد . حتی اگر همه محتویات درون آن را هم از موزه خارج کنید ، خود ساختمان آن که قدمتش به اواخر قرن ۱۹ باز می گردد ، به تنهایی دیدنی و جذاب است . اتاق های موزه هر یک به سبک و شیوه یک دوره یا یک منطقه خاص تزیین شده اند و تزیینات برخی از آنها چنان پر تجمل و دیدنی و زیاد است که تفاوتی با کلیسا های قدیم روسیه ندارد .

 • کلیسای جامع اعلان

 کلیسای قدیمی با نماد های فراوان نقاشی یونانی که دیوارهای منقّش آن از دهه ۱۵۶۰ میلادی به یادگار مانده اند . سقف  این کلیسا تصویری از درخت مسیح را نشان می دهد و برروی  دیوارهایش تمثال برخی از فلاسفه معروف از جمله ارسطو ، پلوتارک ، سقراط و افلاطون را می بینید و از آنجایی که کار اصلی فیلسوف ابتدا اندیشیدن و بعد سخن گفتن است ….. در دست خود طومارهایی از مهمترین جملاتشان قرار گرفته است .

 • موزه یادبود کیهان نوردی

 این موزه در سال ۱۹۸۱ افتتاح شده و برای بزرگداشت سفر “یوری گاگارین” اولین فضانورد جهان بود که در سال ۱۹۶۱ با سفینه خود به مدت ۱۰۸ دقیقه دو بار مدار زمین را دور زد. در این موزه نزدیک به ۸۵ هزار قطعه از سفرهای فضایی ، تکنولوژی فضایی و لوازم مربوط به علم ستاره شناسی نگهداری می شود و دو سگ فضایی تاکسیدرمی نیز از ساکنان این موزه هستند . سگ های فضایی از جمله موجوداتی هستند که دانشمندان قبل از اینکه انسان را راهی فضا کنند به خارج از مدار کره زمین پرتاب کردند تا در شرایط مشابه وضعیت انسان ها را در بی وزنی و فشار و…… باز سازی کنند . دو سگ این موزه ، “بلکا” و “استرلکا” نامیده می شوند .

 • تئاتر بلشوی

 اگر خواننده ادبیات روسی و رمان های بزرگ این کشور هستید ، حتما نام این تئاتر را بارها و بارها خوانده اید. ردپای بلشوی تئاتر را حتی در داستان های کوتاه و عاشقانه چخوف هم پیدا می کنید. مکانی بسیار دیدنی و زیبا برای گذراندن شبی بیاد ماندنی . در فضای این تئاتر هنوز انعکاس بیش از ۲۰۰ سال نوای موسیقی و بر روی صحنه جای پای رقصندگان از دو قرن پیش باقی است . معروف ترین گروه باله روسی که برخی از بزرگترین اپراهای این کشور و سایر کشورها را روی صحنه اجرا می کنند ، هر شب به روی صحنه می رود .

 • سیرک مسکو

 زیر چادر بزرگ این سیرک بیش از ۳ هزار تماشاچی کنار هم می نشینند و به صحنه مدور وسط چادر خیره می شوند . نگران نباشید عمق میدان بگونه ای است که همه تماشاچیان به راحتی نمایش را می بینند!!!!!!!! صدها بازیگر و آکروبات باز به همراه حیواناتی مانند خرس ، فیل ، میمون ، شیر و……. در صحنه هنرنمایی می کنند. سیرک مسکو بزرگسالان و کودکان را به یک اندازه مجذوب می کند .

 • مترو مسکو

 یک سیستم حمل ونقل قدیمی و کارآمد و البته ارزان و مقرون به صرفه که در عین حال یکی از زیباترین متروهای جهان هم محسوب می شود و در جنگ جهانی دوم به هنگام بمباران آلمان این مترو پناهگاه بیش از نیم میلیون از مردم شهر بود . تمامی ۴۴ ایستگاه آن با نظم و ترتیب و به یک شیوه خاص و متفاوت تزیین شده و اداره می شوند. روی بعضی از کنده کاری های داخل متررو جای دست مسافران رنگ ها را ساییده است . تعجب نکنید و آن را به حساب بی توجهی مسئولان مترو نگذارید !!!!! بعضی از مردم روسیه خرافاتی هستند و با دست کشیدن روی نقش ها ، روز و زندگی و آینده خود را بیمه می کنند!!!! و فکر نکنید که فقط افراد مسن چنین اند ، عبور سریع جوانان با لباس های امروزی در حالی که به سرعت دست خود را برای دفع بلا روی یک تصویر یا نقش برجسته می کشند ، در متروی مسکو امری عادی است .

 • مقبره لنین

 در پای دیوار کرملین ، “ولادیمیر لنین” رهبر انقلابی و پایه گذار اتحاد جماهیر شوروی خفته است . در تابوتی سیاه و در اتاقی تاریک که ” سکوت” در آن موج می زند. در فضایی ساکت و سنگین گردشگران پس از عبور از راهروهایی سیاه و تاریک ، به آرامی گرد تابوت می چرخند و بعد به سرعت خارج می شوند . لنین از سال ۱۹۲۴در این مکان خفته است. محافظان بسیار سخت گیر و عکسبرداری ممنوع است . باید ساکت باشید و با احترام از این محل خارج شوید . 

 • مکان های تفریحی

مسکو دارای پارک های آبی متعدد ، سالن های کنسرت ، باغ وحش ، دیسکو و……. است که فرصت تفریح و سرگرمی را برای شما فراهم می کنند. همچنی سفر با کشتی روی رودهایی که در مسکو روان هستند به ویژه در شب و در حالی که در دو طرف نور ده ها چراغ نقاط نورانی را به سیاهی شب تحمیل می کنند بسیار لذتبخش است . 

 • هتل ها

هتل های پنج ستاره : ناسیونال ، ریتز کارلتون ، آرارات پارک ، بالت شوگ ، گلدن اپل ، ساووی ، کراون پلازا ، هیلتون ، ماریوت گراند ، ماریوت رویال ، گلدن رینگ و………..

هتل های چهار ستاره : هالیدی این ، رنسانس ، ایزمایلووآلفا ، نووتل ، هلیپارگ امپیر ، کوتیاردبای ماریوت ، بست وسترن وگا و………

هتل های سه ستاره : اوکسانا ، کاسموس ، اختنیک ، ماکسیماپانوراما ، اسکای پوینت شرمیتوو……..

 • مراکز خرید

اوروپتسکی : در سال ۲۰۰۶ ساخته شده و هنوز تازگی و نوبودن آن را می توان دید نزدیک ایستگاه مترو کیفسکی ساخته شده و محل عرضه کالاهای بهترین برندهای بین المللی است .

ایکیا: سه فروشگاه از مجموعه فروشگاه های بین المللی ایکیا در مسکو وجود دارند و مسافران را به صورت رایگان حمل و نقل  می کند آن هم توسط اتوبوس های زرد و خوشرنگ!!!

مجتمع تجاری گوم : در مجاورت میدان سرخ و در مرکز شهر مسکو یکی از بزرگترین مراکز تجاری روسیه و دنیاست. نزدیک به ۲۰۰ فروشگاه در ساختمان سه طبقه آن اجناسی با کیفیت متوسط را به خریداران عرضه می کردند که امروز با اطمینان می توانید از خرید اجناس با کیفیت در این مرکز تجاری برخوردار شوید

دتسکای میر: جایی که برای شور و شوق کودکانه بسیار مناسب است و عرضه کننده انواع تولیدات مناسب برای بچه هاست .

گورود : محوطه ای بزرگ شامل هایپر مارکت ، انواع فست فود ، سینما ، بوتیک های شیک و………

تی.یو.اس .ام : فروشگاه ۶ طبقه ایی که یکی از مشهورترین مراکز خرید مسکو بشمار می رود و در خیابان پتروفکا قرار دارد. تولیدات برترین طراحان اروپایی با قیمت بالا در این مرکز عرضه می شود .

آتریوم : مجموعه ایی از هر آنچه که گردشگران به آن نیاز دارند .  از لباس و عطر گرفته تا انواع خوردنی و آشامیدنی

مانژ: بهترین برند های اروپایی در این مرکز خرید که در میدان کرملین واقع شده ، عرضه می شود .

سانرایز پرو : مرکز خریدی ویژه کامپیوتر و لوازم الکترونیکی که به نظر می رسد با قیمت مناسب در اختیار خریداران قرار می گیرد.

رام استور: فروشگاهی زنجیره ای با اجناس زیر قیمت و مناسب با بودجه های کم و محدود

پاساژ پتروسکی : لوکس ترین پاساژ مسکو . اگر به دنبال اشیا و لوازم عتیقه و آنتیک می گردید حتما به آن سر بزنید.

خیابان قدیم آربات: قدم زنان از آن بگذرید و از دیدن دستفروش هایی که اجناسی با قیمت ارزان عرضه می کنند لذت ببرید . این خیابان پر از مغازه هایی است که می توانید در آنها سوغاتی بخرید و در عین حال هم غذایی بخورید و هم گلویی تازه کنید .

خیابان تیورسکایا: شاهراه بسیار مهمی که از کاخ کرملین آغاز می شود و به سمت شرق مسکو ادامه دارد . و در بوتیک های شیک آن بهترین و به روز ترین اجناسی که می خواهید ، عرضه می شود .

 • غذا

غذاهای روسی پرحجم و پرکالری هستند و قطعا افرادی که طرفدار غذاهای سنگین اند با روی باز از آنها استقبال نمی کنند اما حتما دل به دریا بزنید و امتحان کنید . بعضی از خوشمزه ترین و معروف ترین غذاهای روسی را به شما معرفی می کنیم .

راویولی

اگر چه به نظر می رسد این غذا بین المللی باشد زیرا در اکثر کشورهای جهان طبخ و مصرف می شود اما از آنجایی که هر کشور رنگ و بوی خود را به آن می دهد ، غذای متفاوتی محسوب می شود. راویولی ، نوعی پیراشکی گوشتی است که هم با کره و هم با خامه ترش سرو می شود و زیبایی آن مدیون سبزیجات رنگی است که با آنها تزیین می شود .

برش Borsh

یکی از معروف ترین سوپ های روسی که شهرت جهانی دارد و اگر آن را در ذهن خود به عنوان یک سوپ رقیق تصور می کنید ، سخت در اشتباهید !!!!!!! برش سوپی است که در آن انواع سبزی مانند سیب زمینی ، چغندر ، فلفل ، هویج ، سیر ، کرفس و……. استفاده می شود اما مواد اصلی آن گوشت گاو و کلم است. کلم از سبزی هایی است که در روسیه زیاد خورده می شود.برش اگر چه  غذای کاملی به نظر می آید اما معمولا به عنوان پیش غذا سرو می شود.

بلینی

اگر طرفدار پنکیک هستید حتما بلینی را امتحان کنید .پنکیک های طلایی بسیار نازک که شک نکنی بسیار هم خوشمزه هستند . ماده اصلی آن گندم سیاه است که شیرین شده. بلینی را هم در رستوران های معروف و هم در دکه های خیابانی پیدا می کنید . معمولا در کنار آن مربا هم می گذارند که خوشمزگی آن را دو برابر می کند. روس ها عاشق مربای آلبالو و زغال اخته هستند و معمولا به همراه چای ، مربا می خورند

پیروگ

پیروگ را هم در روسیه و هم کشورهایی که فرهنگ روسی در آنها از دیرباز وجود داشته پیدا می کنید مثل لهستان که در تاریخ آن فرهنگ و زبان روسی جایگاه خاصی دارد . پیروگ روسی اما شبیه پیروگ لهستانی نیست. در روسیه شیرینی مشابه پای محسوب می شود که با انواع مواد شیرین دیگر داخل آن را پر می کنند . بخشی از جذابیت پیروگ مدیون ظاهر طلایی و برشته آن است بخصوص وقتی هنوز از روی آن بخار بلند می شود .!!!!! پیروگ به عنوان دسر بسیار وسوسه کننده است حتی اگر برای پیش غذا یک کاسه بزرگ از برش غلیظ خورده باشید!!!

سولیانکا

سوپ لذیذ دیگری که گاه به عنوان خورش هم از آن استفاده می شود . انواع مختلفی دارد اما سه نوع معروفش با ماهی ، گوشت و یا قارچ پخته می شوند. حتما می دانید که ماهی هم جزو مواد پر مصرف در روسیه است و به دلیل موقعیت جغرافیایی آن و آبهای رودخانه ای و دریاهایش به وفور در این کشور یافت می شود. در سولیانکا بنا به ذائقه افراد از ترشی ، پیاز ، ادویه های مختلف و خامه ترش استفاده می شود. شما هم می توانید بنا بر ذائقه خود یکی از مواد فوق را انتخاب کنید . توصیه می کنیم اگر خیلی طرفدار گوشت نیستید نوع قارچش راسفارش بدهید که سبک تر ، خوشمزه تر و شاید سالم تر باشد!!

تولا

شیرینی خوشمزه ایی که ماده اصلی آن همان تند وتیز و پرخاصیت خودمان یعنی زنجبیل است . بافت آن بسیار نرم است و داخل آن را با انواع مربا و یا عسل پر می کنند و در سایزها و بسته بندی های مختلف به فروش می رسد .

شکلات آلنکا

یکی از معروف ترین شکلات های روسی است که ارزش غذایی بالایی دارد و روی جعبه اش عکس دخترکی معصوم با زیبایی های روسی دیده می شود. صورتی گرد و گوشتالو و سفید ، چشم هایی روشن ، ابروهایی نازک و موهایی روشن تر از چشم ها و به رسم دختران روستایی روسری کوچکی بر سر کشیده است. تولید آلنکا به  سال ۱۹۶۵ بر می گردد و برای ما ایرانی ها نوستالژی بیسکویت مادر را تداعی می کند. 

خاویار

اغلب ما ایرانی ها خاویار را غذایی لوکس و تجملی می دانیم که حتما باید وقتی با لباس رسمی در یک رستوران شیک نشسته ایم و نه تنها از انواع قاشق و چنگال و کارد غذاخوری استفاده می کنیم بلکه با قاشق و چنگال هم حرف می زنیم !!!!!!!!!! میل کنیم اما خاویار در روسیه غذای پر مصرفی است که از ماهی های سیاه و کوچک خاویاری می گیرند و یکی از محبوب ترین انواع خاویارهای موجود در جهان است . خاویار قرمز هم متعلق به ماهی خوشمزه سالمون است که در هتل ها ورستوران های روسیه به راحتی آن را سفارش می دهید و حتما حتما از آن میل کنید!!خاویار بسیار خوشمزه وبرای هموطنان شمالی ما طعم آشنایی دارد

 • سوغات

بی تردید در جای جای این سرزمین پهناور انواع و اقسام سوغات های مفید و زیبا را می توانید پیدا کنید اما آنچه که در مسکو پیش روی شماست سوغاتی های زیر است که به شما معرفی می کنیم

سماور

حتما می دانید که سماور تحفه ایی است که از روسیه به ایران آمده و سال ها مهمان خانه های ما بوده است و تازه امروز برخی از خانم های ایرانی پس از امتحان انواع کتری ها و چای ساز ها به این نتیجه رسیده اند که چایی که روی سماور دم می کشد ، چیز دیگری است !!! انواع واقسام سماورهای کوچک وساده و پر زرق وبرق را می توانید به عنوان سوغات بخرید و فکر نکنید که حتما باید به عنوان یک شی زیبا جایی آن را قرار بدهید . سماورهای پر از تزیین هم برای دم آوردن چای شما آماده اند!!

جواهر و زیورآلات

انواع زیور الات جواهر نشان و دست ساز با سنگ های قیمتی و رنگی و از جمله کهربایی که آن را ” اشک خورشید” می نامند ، منتظر شما هستند. روسیه سرزمینی غنی برای استخراج سنگ های گرانبهاست و شما به راحتی می توانید در فروشگاه ها ، جواهر فروشی ها و یا مغازه های سوغاتی ، آن را متناسب با سلیقه و بودجه خود پیدا کنید

خاویار

خاویار انواع ماهی از قزل آلا گرفته تا …..در روسیه به فروش می رسد . راستی خاویار شبیه به سنگ های ریز گرانبها نیست؟خاویار با کیفیت با ارزش غذایی بالا را می توانید در خیابان های قدیمی مسکو و فروشگاه های قدیمی تر که معمولا بیست و چهار ساعته باز هستند ، پیدا کنید اما اگر به سوپر مارکت های مدرن و امروزی هم رفتید ، از خاویار غافل نشوید

سینی

اشتباه نکنید این سینی های چکش کاری شده جزو یکی از زیباترین دکورهای روسی محسوب می شود و روی آنها انواع میوه ها و تصاویری از طبیعت روسیه نقش بسته اند. این تصاویر رنگی و شفاف در زمینه ایی سیاه مانند یک تابلوی نقاشی جلوه می کنند .

عسل

عسل روسیه در رنگ های مختلف و غلظت متفاوت عرضه می شود. از رنگ سفید گرفته تا زرد و قرمز و سیاه و…. افرادی که طعم عسل های روسی را چشیده اند معتقدند که خوشمزه ترین نوع آن عسل شاه بلوط ، لیمو و تمشک است که آن را می توانید در فروشگاه بزرگ  Rumela در مرکز مسکو پیدا کنید

ماتریوشکا

عروسک های رنگی تو در تویی که چهره یک دختر بچه روستایی را باچشم و ابرویی مشکی نمایش می دهند. در دل هر عروسک ، عروسک کوچک دیگری است که شما و به ویژه کودکان را به وجد می آورد . ماتریوشکا را همه جا پیدا می کنید. بزرگترین ماتریوشکا شامل ۷۰ عروسک تو در توست .هم اسباب بازی کودکانه است و هم وسیله تزیینی زیبا برای خانه شما

شال

خانم های روسی به ویژه در  فصل های سرد سال از شال استفاده می کنند . ضخامت آنها گاه بسیار کم و گاه بسیار زیاد است . معروف ترین آنها شال اورنبورگ است که در ادبیات و فولکلور روسی بارها از آن نام برده شده است . رنگ اصلی این شال سفید یا خاکستری است و ارزش آن به دستهایی است که آنها را بافته اند. در تمام مغازه های مهم فروش سوغات روسی در مرکز مسکو می توانید آن را پیدا کنید . زن های روسی عاشق شال های سفید هستند!!!

عطر

از شال و عسل و خاویار که بگذریم نوبت سوغاتی دیگری است که شامه شما را نوازش می دهد. معروف ترین آنها عطر “کراسنایا ماسکو” به معنی مسکوی قرمز است که آن را متعلق به یک شاهزاده دانمارکی که به دربار تزار راه پیدا کرده بود، می دانند. گفته می شود این عطر بسیار مورد علاقه “والنتینا تروشکووا” اولین زن فضا نورد جهان بود . رایحه این عطر یاد آور بوی گل های یاسمن ، رز و ترنج است . این عطر را می توانید در مرکز مسکو و در فروشگاه های Novaya Zarya بخرید و اگرنمی خواهید  آن را در شیشه های بزرگ هدیه بدهید ، نمونه های کوچک آن هم کافی است .

کانال تلگرام گشت لحظه دیدار
وقت سفارت آلمان و ایتالیا