چرا تالاب انزلی دیدنی است ؟

تالاب یا مرداب انزلی که در آن گونه های بسیار متنوعی از جانداران زندگی می کنند یکی از جاذبه های طبیعی ایران محسوب می شود که بارها از آن به عنوان زیباترین و پرطرفدارترین مقصد طبیعت گردی کشور نام برده شده است . مردابی سبزگون که در مسیر رودخانه هایی که به دریای خزر می پیوندند ، قرار گرفته است و مانند یک تصفیه خانه طبیعی نقش ایفا می کند.

آّب شیرین این مرداب که با رنگ گرفتن از نی های سبز وبلند ومواج ، به سبزی تیره می زند و جا به جا لکه های قرمز و صورتی و سپید نیلوفرها آن را خط خطی می کند ، یکی از زیباترین مناظر آبی منطقه را رقمی می زند.

مرداب انزلی جزایر متعددی دارد و در حاشیه آن دو شهر زیبای “انزلی” و “آبکنار” لم داده اند. تالاب انزلی از جمله تالاب های ساحلی محسوب می شود که حاصل پس روی دریای خزر و جدا شدن آن از مام خزر  بر اثر جریان های دریایی است . وسعت آن در فصل های پرآب و کم آب متفاوت است . با این حال می توان به طور تقریبی گستره آن را در ایام پرآبی بیش از ۱۰۰کیلومتر مربع و در فصل های کم آبی به کمتر از ۸۰ کیلومتر نظر گرفت . در این وسعت باشکوه علاوه بر سبزی و رنگارنگی نی ها و گل ها آنچه می بینید به قرار زیر است :

-نزدیک به ۱۰ درصد جنگل و مرتع

-بیش از ۲ درصد زمین کشاورزی

-نزدیک به ۸ درصد تالاب ، آب بندان و استخر

-بیش از ۷ درصد مناطقی که انسان ها در آن به ساخت و ساز مشغولند

بیشترین میزان عمق آب مرداب در فصل خیس و بارانی بهار است. آب مرداب با ریزش ۱۱ رود آوازه خوان اصلی و ۳۰ رود فرعی تامین می شود که مهمترین آنها عبارتند از : پیر بازار ، نوخاله ، هندخاله ، شیله سر ، بیجرود ، سیاه درویشان ، نرگستان ، جو مثقال ، اسپند و………….. این آبها با استفاده از یک کانال کشتیرانی و دو موج شکن راهی آغوش مهربان خزر می شوند و به آن غنا می بخشند .

اما ……. چرا باید به مرداب انزلی سفر کنیم ؟ در این تابلوی رنگارنگی که نقاش آن بس شهره است چه می بینیم؟

در ابتدا حجم وسیعی از لاله های مردابی یا نیلوفر با برگ های گرد و قلبی شکل و گلبرگ هی ضخیم در رنگ های مختلف که با وزش نسیم می لرزند و می لرزند. از اواخر خرداد تا اوایل تیر که این دلبرکان زیبا سر از آب بیرون می آورند ، منظره های بدیعی در مرداب شکل می گیرند که تا اواخر تابستان ادامه دارند .

از زیبایی های تالاب ، پرواز دسته جمعی پرندگانی است که از آسمان کشورهای همسایه شمالی راهی ایران شده اند و کوچ دلنواز خود را در گروه های متنوعی به پایان رسانده اند.

آنچه که باز چشم شما را می نوازد ، پناهگاه حیات وحش “سلکه” در محدوده ایی به وسعت ۳۶۰ هکتار در بخش جنوبی تالاب است که در حاشیه یکی از زیباترین شهرهای شمالی کشور یعنی “صومعه سرا” قرار دارد. شهری که غروب های غمگینش معروف است .

در جنوب غربی مرداب نیز منطقه حفاظت شده ایی به نام “سیاه کشیم” با وسعت ۴۱۴ هکتار قرار دارد که در آن گونه های گیاهی متنوعی رشد می کنند . در این منطقه پرندگانی مانند قو ، غاز ، اردک بلوطی ، خوتکا ، کله سبز ، پرستوهای دریایی ، عقاب تالابی ، کاکایی و………… دیده می شوند. این منطقه یکی زا مناسب ترین مکان های زندگی و تخم گذاری پرستوهای دریایی و انتخاب اول حواصیل خاکستری است .

دیدنی دیگر ، پناهگاه حیات وحش “سرخانکل” است که در این محدوده قرار دارد و خانه حیات وحش . در آب های این قسمت از مرداب که غرق گل های نیلوفر آبی می شود ، فلس براق ماهی هایی همچون سوف ، هشترخان ، کپور ، سیم ، اردک ماهی و ماهیان مهاجری از قبیل ماهی سفید ، سفید کولی و سیاه کولی می درخشد .

در تالاب اما جزایری هم می بینید با نام هایی همچون “قلم گوده” بزرگ و کوچک با گذرگاهی عمیق و طویل که کشتی ها در آن لنگر می اندازند ، باد در نیزارهایش می پیچد و زمین خشک آن محل چرای چهارپایان اهلی است . “میان گوده” و “اکبرآباد” جزایر کوچکی که در مقابل آنها “میان پشته ” بزرگ و کوچک قرار دارد با درخت های بسیار که طوفانی ترین جزیره این محدوده بشمار می آید و باد سرکش درخت هایش را خم می کند. “میان پشته کول” ، “مرادآباد” ، “چراغ پشتان” و…….جزایر دیگر تالاب هستند.

اما اگر به تالاب انزلی سفر کرده اید چه تفریحاتی در انتظار شماست ؟

قایق سواری و گشت و گذار ، عکاسی ، ورزش های آبی ، ماهیگیری ، و قطعا خوردن و نوشیدن در رستوران ها و کافه های دنج و زیبا.

تالاب انزلی یکی از نخستین تالاب های بین المللی ایران است که با تالاب”کوشیرو” در ژاپن پیوند خواهر خواندگی بسته است و تنوعی از گل و گیاه و پرنده و ماهی و حشره و جونده و خزنده و دوزیست و حیات وحش را به شما عرضه می کند . به اینها لایه هایی از گیاهان شناور ، غوطه ور و درخت هم اضافه کنید .

اگرچه زمانی ارزش اقتصادی تالاب هم قابل توجه بود اما امروز به دلیل کم توجهی در مورد تخلیه به موقع ضایعات شهری و روستایی  ، جلوگیری از نشت نفت قایق ها و کشتی ها ، و ورود فاضلاب شهری و صنعتی و نیاز به لایروبی  و……….. تالاب ما حال خوشی ندارد

در صورت سفر به این منطقه خانه های محلی ، ویلاها ، سوئیت ها ، مهمانسراها و هتل ها پذیرای شما هستند . بهار و پاییز بهترین فصل برای دیدن مرداب انزلی است . با این تفاوت که در بهار مرداب ما غرق نیلوفرهای آبی است و در پاییز این نسیم خنک و بوی دریاست که در یاد شما می ماند.

کانال تلگرام گشت لحظه دیدار
وقت سفارت آلمان و ایتالیا