از مراکز مهم گردشگری جهان ، تلفیقی از سنت و مدرنیته که در نقطه اتصال اروپا و آسیا قراردارد . در منطقه ایی که مرمره می نامندش و به مانند پلی زیبا شرق و غرب را به هم متصل می کند . این شهر با تنگه ایی رویایی دریای سیاه را به دریای مرمره وصل می کند و دو بافت قدیمی و جدید آن با استفاده از پل مشهور ” گالاتا ” در معرض دید گردشگران قرار می­گیرد . بخش آسیایی آن از کوه ها و تپه ها پوشیده شده و در گذشته های دور نقطه تلاقی بسیار مهمی در مسیر تجارت شرق و غرب محسوب می شد و بخش اروپایی آن نیز با جاذبه های گردشگری همواره مورد بازدید مسافران قرار می گیرد. استانبول دارای آب و هوایی گرم و مرطوب در تابستان و سرد و مرطوب در زمستان است و به همان اندازه ایی که گردشگران را در بهار و تابستان به دیدن خود تشویق می کند ، پاییز و زمستانش نیز دیدنی و زیباست .

————————————————————————————————————————

جاذبه­ ها و مکان های دیدنی و تاریخی

 • مسجد ایا صوفیه : در ابتدا کلیسا و عبادتگاه مسیحیان بود به فرمان سلطان محمد دوم به مسجد تبدیل شد ارتفاع گنبد آن از زمین ۵۵ متراست به خواست مصطفی کمال آتاتورک به موزه تبدیل شد و سالانه بیش از یک میلیون گردشگر از آن دیدن می­کنند.

 • موزه موزاییک : از جاذبه های مهم گردشگری استانبول که در نزدیکی میدان سلطان احمد قرار دارد. بیش از ۸۰ میلیون قطعه موزاییک کوچک از جنس شیشه و آهک در حیاط این موزه رجال مشهور ، پادشاهان ، مردم عادی ، صحنه های شکار و مناظر مختلف را به تصویر می کشند. قدمت این موزاییک ها به دوره بیزانس باز می گردد.

برج دختر: بر اساس افسانه ای که از دیرباز وجود دارد ، دربین مردم به عنوان سمبل عشق شناخته می شود. در طول قرن ها به عنوان فانوس دریایی استفاده شده و هم اکنون با وجود رستوران ها و کافه هایی دنج و زیبا مورد توجه بسیار گردشگران قرار دارد

 • مسجد سلیمانیه : مسجد جامع که در قرن شانزدهم به دستور سلطان سلیمان اول با سبک ترکیبی اسلامی-بیزانسی ساخته شد. چهار مناره دارد که مخصوص مساجدی است که به فرمان پادشاه ساخته می شدند.ارتفاع گنبد آن ۵۳ متر و دارای بناهای جانبی مانند مدرسه ، کتابخانه ، حمام ، کاروانسرا ، بیمارستان و آشپزخانه عمومی بوده است . در این مسجد مقبره های سلیمان اول ، همسر ، مادر و خواهر او قرار دارد.

 • کاخ چراغان : واقع در تنگه خلیج ، جایی که بهترین و مناسب ترین مکان برای ساخت قصر و کاخ بزرگان محسوب می شد. از معماری زیبا و منحصربفردی برخوردار است . در ساخت آن از چوب ، سنگ های مرمر و ستون های حجاری شده استفاده شده و در داخل آن فرش هایی بسیار نفیس و مبلمانی از آب طلا و صدف دیده می شود. اکنون به عنوان هتلی پنج ستاره مورد بازدید علاقه مندان به بناهای تاریخی قرار می گیرد.

 • قلعه روملی حصار: در ساحل روملی و در تنگه بسفر قرار دارد. دارای قدمتی بسیار زیاد است و به منظور فتح قسطنطنیه با دیوارهایی به ارتفاع ۸۲ متر ساخته شده است. هم اکنون به عنوان موزه ای روباز دارای یک سالن آمفی تئاتر است.

 • کاخ بیلربی: واقع در بخش آسیاس تنگه بسفر ، پوشیده از گل های ماگنولیا ، محل پذیرایی ازپادشاهان ، سران و شخصیت های معروف جهان

 • برج گالاتا : از معروف ترین بناهای تاریخی استانبول و از قدیمی ترین برج های جهان. چشم انداز بسیار زیبای تنگه بسفر ، پل بغاز و خلیج هورن از بالای آن مشاهده می شود. قدمت آن به قرون وسطی باز می گردد و به برج مسیح شهرت دارد.

 • مسجد رستم پاشا : نماد معماری و کاشی کاری عثمانی است. به فرمان وزیر ارشد و داماد سلطان سلیمان ساخته شد. به دلیل زیبایی معماری ، یکی از شاهکارهای جهان محسوب می شود.

 • مسجد شاهزاده : مسجدی بسیار زیبا با قدمتی بیش از ۵ قرن . دو مناره آن جزء شاهکارهای جهان محسوب می شود. در بخش مرکزی شهر و در نزدیکی بلوارآتاتورک قرار دارد

 • کاخ توپکاپی: در محل تلاقی تنگه بسفر ، خلیج طلایی و دریای مرمره بنا شده.باغی بسیار بزرگ و زیبا دارد.در سمت راست کاخ نمایشگاهی از وسایل قیمتی امپراطوری عثمانی و در سمت چپ بنای حرمسرا دیده می شود . ردایی متعلق به حضرت محمد (ص) در بخش میانی کاخ نگهداری می شود

 • کاخ دولما باغچه : در قسمت ساحل اروپایی قرار دارد.دارای۵۶ ستون و چلچراغی عظیم با وزنی بیش از ۵ تن و تعداد ۷۵۰ لامپ است که بسیار مورد توجه گردشگران قرار می گیرد.پس از درگذشت آتاتورک در سال ۱۹۳۸ ، تمام ساعت های این کاخ بر روی زمان مرگ او یعنی ۹:۰۵ دقیقه ثابت مانده اند.

 • کاخ گوک سو : نام این کاخ از رودهایی که از اطراف آن به تنگه بسفرمی­ریزند ، گرفته شده. در اواسط قرن ۱۹ میلادی ساخته شده و هم اکنون به عنوان کاخی تابستانی مورد بازدید گردشگران قرار می­گیرد.

 • کاخ آینالی کاواک: در قرن ۱۸ ساخته شده و نمونه شاخصی از معماری قدیمی و سنتی ترکیه محسوب می­شود.بخش زیادی از شهرت آن به آینه کاری داخل کاخ برمی­گردد.

 • هفت برج یدیکوله : دروازه باشکوهی درنزدیکی ساحل دریای مرمره که از آن به عنوان دروازه شهر استانبول یاد می­شود. در گذشته محل عبور امپراطور و سپاهیان فاتح در جنگ بود.

 • موزه باستان شناسی: بیش از ۱۵ هزار قطعه باستانی در این مکان نگهداری می­شود که نماینده فرهنگ یونانیان ، آشوریان ، سومریان ، اکدیان ، بابلیان ، مصر باستان و اعراب پیش از اسلام هستند.

 • مسجد بایزید : در میدان استانبول ، در نزدیکی خرابه­های باستانی قسطنطنیه قرار دارد و دومین مسجد بزرگ شهر بشمار می­رود.

 • عمارت ایحلار مور: نام این عمارت از درختان زیزفون که در باغ­های آن به وفور دیده می­شوند ، گرفته شده است . در مرکز شهر واقع شده و در گذشته به عنوان پناهگاهی امن برای نزدیکان سلطان مورد استفاده قرار می­گرفت

 • کلیسای سنت آنتونیو : یکی از بزرگترین کلیساهای کاتولیک روم است.در خیابان استقلال قرار دارد و توسط ایتالیایی­های مقیم ترکیه ساخته شده است.

 • میدان هیپودروم : نام دیگر آن میدان اسب دوانی قسطنطنیه است و مرکز ورزشی و اجتماعی امپراطوری قدیمی بشمار می­رود . در حال حاضر بخشی از ساختار اصلی آن از جمله ستون هرمی شکل تئودوسیوس ، ستون سنگ مار و ستون کنستانتیس باقی مانده است.

 • حمام چمبرلی تاش : نزدیک بازار بزرگ و در مقابل ستون چمبرلی تاش قرار دارد. برای استفاده سلطان سلیم دوم و همسرش نوربانو سلطان ساخته شده و شامل رختکن با گنبدی مسقف ، دو قسمت حمام گرم و سرد و دوبخش زنانه و مردانه است.

 • موزه سد برگ حانیم : در منطقه آذری­ها و در مقابل تنگه بسفر واقع شده . اولین موزه خصوصی شهر بشمار می­رود و اشیاء داخل آن از خانه­های کهن عثمانی باقی مانده است. مجموعه­ پر ارزشی از هنرهای آناتولیایی شامل عتیقه­ها و اشیایی با قدمت بیش از ۸ هزار سال در آن نگهداری می­شود.

مکان­های تفریحی

-خلیج شاخ طلایی : یکی از بهترین لنگرگاه­های طبیعی جهان که بخش آسیایی و اروپایی شهررا به هم متصل می­کند.قدمت این خلیج شیپوری شکل به دوران امپراطوری بیزانس و عثمانی می­رسد ودر آن زمان به عنوان مرکز مهم نیروی دریایی امپراطوری مطرح بود. هم اکنون در اطراف آن رستوران­های متعدد و مراکز تفریحی وجود دارد و عبور از خلیج به وسیله کشتی­های تفریحی بزرگ با برنامه­های متنوع و دیدن مناظر اطراف آن به ویژه هنگام غروب خورشید بسیار مورد توجه گردشگران قرار می­گیرد.

– منطقه سلطان احمد : مسجد ایا صوفیه و کاخ توپکاپی به همراه مسجدسلطان احمد که به دلیل رنگ آمیزی منحصر به فرد آن به مسجد کبود معروف است ، در این منطقه واقع شده اند.رستوران­های متعدد به همراه مراکز تفریحی ، منطقه را مورد توجه بسیار زیاد گردشگران قرار داده است.

-جزایر استانبول : ۹ جزیره مجزا که به جزایر شاهزادگان معروفند و به ندرت گردشگری که به استانبول سفر کرده ، آنها را از یاد می­برد.بزرگترین آنها ، جزیره بیوک آدا نام دارد که در مسیرهای پراز گل و گیاه آنها و در فضایی پر از نور و آرامش ، گردشگران سوار بر کالسکه عبور می­کنند.اگرچه درگذشته این جزایر مکان تبعید شاهزادگان بود اما امروزه پس از سفری یکساعته با کشتی ، گردشگران با جزایری روبرو می­شوند که دل کندن از آنها بسیار دشوار است.

-پارک آبی : شهر آبی کوچکی که در آن استخرهای مختلف از جمله استخر مواج ، استخرالمپیک ، استخر کودکان ، سرسره­ها و تونل­های آبی مرتفع وجود دارد.

-پارک بوتانیک : در فاصله ۳۸ کیلومتری شهر استانبول قرار گرفته و در آن پرندگان و گیاهانی متعلق به نقاط مختلف جهان به همراه رستوران­ها و گردشگاه­های مختلف دیده می­شوند.

-منطقه کیلیوس : در ۲۵ کیلومتری استانبول و در ساحل اروپایی دریای سیاه واقع شده . در ماه­های گرم  ، ساحل و پلاژهای آن مورد استفاده گردشگران بسیاری قرار می­گیرند.

-منطقه کاپادوکیه : منطقه ای قدیمی با مجسمه­های باستانی که در سال ۱۹۸۵ از طرف یونسکو در فهرست میراث فرهنگی جهان ثبت شد.

-شهر ساحلی شیل : در ۷۰ کیلومتری منطقه آسیایی استانبول قرار دارد . با هتل­ها و رستوران­های متنوع یکی از زیباترین مناطق ساحلی استانبول محسوب می­شود.

-پارک داریجا : در ۳۸ کیلومتری استانبول واقع شده. در آن انواع مرغان دریایی کم نظیر زندگی می­کنند و در بخشی از آن باغ وحش ساخته شده است .

-دریای سیاه : ساحل دریای سیاه به دلیل ماسه­ای بودن آن برخلاف ساحل دریای مرمره برای شنا و گرفتن حمام آفتاب مورد توجه گردشگران قرار دارد.پلاژهای متعدد نیز این امکان را برای توریست­ها فراهم می­کنند.

-دلفیناریوم : بزرگترین مجموعه مسقف نگهداری از دلفین در قاره اروپاست. همچنین امکان فرصت غواصی و شنا با این موجود دریایی برای گردشگران فراهم است.

-منطقه پولونزی کوی : در بخش آسیایی ترکیه واقع شده. اولین بار مهاجران لهستانی در قرن ۱۹ میلادی آن را کشف کردند.امروزه به دلیل امکان سوار کاری ، صرف غذاهای لهستانی و حضور در طبیعتی بکر و زیبا از جمله نقاط تفریحی استانبول محسوب می­شود.

مراکز خرید

-خیابان استقلال : خیابان استقلال در استانبول درست مانند شانزه لیزه در پاریس است  . معروف­ترین خیابان شهر به طول ۳ کیلومتر مملو از کافه َ، رستوران ، بوتیک و فروشگاه است . علاوه بر ارائه پوشاک مدرن و امروزی ، در انتهای خیابان سازهای قدیمی ، تابلوهای نقاشی ، لباس­های دست دوز و رنگارنگ به فروش می­رسند . این خیابان علاوه برخرید ، برای پیاده روی بسیار مناسب است و در گوشه و کنار آن جوانانی مشاهده می­شوند که به نوازندگی مشغولند . به طور متوسط بیش از ۳ میلیون نفر در تعطیلات آخر هفته در آن رفت و آمد می­کنند.

-گراند بازار: بازار سنتی که به اندازه یک موزه فرهنگی و مردم­شناسی از طریق اشیا و کالاهای عرضه شده به گردشگران اطلاعاتی در مورد تاریخ و فرهنگ شهر ارائه می­کند . در این بازار همه نوع کالا از تولیدات سایر کشورها تا تولیدات داخلی با قیمت­های ارزان و گران وجود دارد .گراند بازار محل مناسبی برای دیدن و خرید صنایع دستی و کارهای سنتی ترکیه است .

-متروسیتی : مرکز خریدی برای پیدا کردن اجناس با کیفیت و با قیمت مناسب . رستورانی در آن وجود دارد که فقط یکی از غذاهای سنتی ترکیه یعنی اسکندر کباب را به گردشگران و مشتریان عرضه می­کند.

-مارمارا : مرکز خریدی لوکس که عرضه کننده اکثر برندهای مشهور لوازم خانگی با طیفی متنوع از قیمت­هاست.علاوه بر آن برای خرید پوشاک نیز بسیار مناسب است .

-کروسل : وجودسالن­های غذاخوری ، مراکز سرگرمی وسینما به این مرکز امتیاز خاصی به عنوان مکانی مفرح برای گذراندن اوقات فراغت داده است . امکانات مناسبی برای بازدید از طبقات مختلف آن برای خریداران فراهم است و گفته می­شود که به طور متوسط هر ماه بیش از ۲ میلیون نفر از آن بازدید و خرید می­کنند .

-فروم : بزرگترین فروشگاه H&M در آن قرار دارد و در کنار آن ساختمان بزرگی به نمایندگی برند IKIA اختصاص یافته است . ژوراسیک پارک و آکواریوم بزرگی با تعداد زیادی جانور آبزی کودکان و نوجوانان را به دیدن مجدد این مرکز وامی­دارد.

-جواهر : مرکز خریدی بسیار بزرگ که برای گشتن در آن ، باید از نقشه استفاده کنید .مغازه­های لباس­فروشی ، اسباب بازی فروشی و انوا ع متنوعی از کالاها در آن عرضه می­شود .

-بازار ادویه : محل فروش انواع ادویه ، سبزیجات معطر ، خشکبار ، انواع شیرینی ، چای ، روغن و …………

-ایستینیه پارک : ارائه کننده کالاهای لوکس و گران قیمت با حضور برخی از مشهورترین برندهای روز دنیا همراه با رستوران­های متنوع . در رستوران­های آن می­توانید معروف­ترین فست فودهای جهان را به همراه غذاهای مشهور ایتالیایی ، فرانسوی و ترکی امتحان کنید . در انتهای آن بازار سنتی بزرگ ، لوکس و تمیزی به سبک وسیاق بازارهای سنتی قرار دارد.

-آکمرکز : مرکز خریدی با ۲۵۰ فروشگاه که تاکنون دو جایزه بهترین مرکز تجاری دنیا را از ICSC یا International Council Shopping Centers دریافت کرده است.

-بازار مسگرها : مرکز خریدی بسیار مورد توجه گردشگران خارجی که در آن انواع لوح­های دستی مسی ، دیگ ، قابلمه ، قفس ، سینی ، منقل ، شمعدان ، گلاب­دان و………. که همگی دست سازهستند ، به فروش می­رسد.

-خیابان جمهوریت : از بهترین مراکز خرید ترکیه محسوب می­شود و در آن می­توان آخرین مدل کیف و کفش ، لباس و جواهرات را پیدا کرد.

-پروفیلو : مرکز خریدی که علاوه بر تامین نیازهای مادی گردشگران ، امکانات فرهنگی و ورزشی متنوعی را در اختیار خریداران به ویژه کودکان ، نوجوانان و جوانان قرار می­دهد.

هتل ها

در استانبول به دلیل حضور انبوه گردشگران علاوه بر هتل های قدیمی به طور مرتب هتل های جدید هم ساخته می شوند . در واقع در این شهر پر جاذبه برای انواع سلیقه ها و بودجه ها مراکز اقامتی ، هتل ها ، سوئیت ها ، مهمانسراها و……. وجود دارد برخی از هتل های معروف این شهر عبارتند از :

هتل های پنج ستاره : ددمان ، مارتی ، دیوان ، گرند جواهر ، رکسوس ، الیت ورلد ، سورملی ، مارمارا ، گرند حیات ، ، پوینت تکسیم ، الیسیوم ، سوییس اوتل ، هاری این مرتر ،پلازتو دو نیزتی ، پارما تکسیم و……

هتل های چهار ستاره :کریستال ، لارس پارک ، آوانتگارد ، کروانسرای ، لیون ، گلدن ایج ۱ ، گلدن پارک ، گرند اوزتانیک ، اورکا رویال ، گرند آنت ،ناندا ، لاللی گونن ، آل سیزن ، ناز سیتی ، کلاس و ……………..

هتل های سه ستاره : بودو ، آلیون تکسیم ، آدا هوم ، بیوک کبان ، سابنا ، گرند میلان ، سوگوت ، حمیدیه ، آرون و……………………..

غذا

Meneman غذایی است که شما را به واسطه کشف جدیدی که از قابلیت های تخم مرغ می کنید شگفت زده می کند. ترکیبات اصلی این غذا تخم مرغ و انواع سبزیجات تازه است که به سلیقه خورنده محترم !! بستگی دارد اما پیاز و گوجه فرنگی و فلفل را حتما باید استفاده کنید . این غذا خواهر خوانده املت خودمان است و یک صبحانه خوشمزه ، مقوی و عالی محسوب می شود .

Dolma درست حدس زدید همان دلمه خودمان است که به شیوه های مختلف و با مواد متفاوت پخته می شود. واژه دلمه در زبان ترکی به معنی پرشونده است و اگر چه مواد مختلفی برای پر کردن فلفل و بادمجان و برگ مو و…….  استفاده می شود اما یکی از اصلی ترین این مواد برنج است . در ترکیه شما می توانید دلمه صدف هم میل کنید.

Kebap در ترکیه هم مثل ایران غذای محبوبی است و انواع مختلف دارد . یکی از شناخته ترین کبابهای ترکی ، (Doner) نامیده می شود .کباب دونر در گروه فست فودها قرار می گیرد و برای خوردن آن می توانید به ساندویچ فروشی ها بروید. کباب های ترکی هم با برنج و هم با نان خورده می شوند و حتما در کنارشان چاشنی های مختلف گذاشته می شود . با این حال شاید یکی از مزیت های کباب ترکی در مقایسه با کباب های ایرانی نه طعم و مزه و کیفیت آنها بلکه اندازه کباب هاست . کباب های ترکی در سیخ های چوبی و در اندازه کوچک طبخ می شود.

Mercimek Corbasi سوپ عدسی است که طرفداران زیادی بین مردم ترکیه دارد.غذایی سبک ترکیب شده از پوره عدس ، انواع ادویه ، گشنیز و تکه هایی از لیمو که حتما با ترشی ویژه ایی به نام ( Tursa) میل می شود. مواد اصلی تشکیل دهنده این ترشی هم عبارتند از : کلم ، سبزیجات ، هویج و زیتون . این غذای ارزان و سریع را به همراه نان داغ پیتا حتی در رستوران های بسیار مجلل هم می توانید سفارش دهید . پس همه جا سوپ عدس منتظر شماست!!!!!!!!!

Cig Kofte این کوفته که تاریخچه آن به زمان ابراهیم پیامبر می رسد ، ویژگی منحصر بفردی دارد و آن خام بودن این غذاست . مواد اصلی آن بلغور ورز داده شده ، پیازچه ، انواع ادویه و گوشت خام است. در سال ۲۰۰۹ که محدودیت هایی از سوی اتحادیه اروپا برای مصرف گوشت خام درنظر گرفته شد ، ترکیه هم به تبعیت از آن طبخ و سرو این غذا را بسیار کاهش داد. کوفته ترکی با سبزیجات تازه و لیمو سرو می شود و معمولا آن را روی برگ های ترد کاهو یا تکه ایی نان نازک قرار می دهند .

Lahmacum یا همان پیتزای ترکی ، غذایی است که در آن لایه ای نان و ورقه هایی از گوشت دیده می شود و به همراه انواع چاشنی سرو می شود. پیازچه و گشنیز جزو مواد اصلی این غذا هستند و گاه در کنار بشقابی از آن ، بادام زمینی و انار هم می گذارند.

Manti نمونه ترکی راویولی ایتالیایی است که در شکل ها و اندازه های مختلف به شما عرضه می شود. اغلب با گوشتی که در ماست نرم و خوشمزه شده پخته می شود . این غذا به همراه بادمجان های سوخاری سرو می شود و ترکیب گوشت و بادمجان طعم و مزه بسیار خوشایندی ایجاد می کند.

Imam Bayildi جزو غذاهای اصلی ترکیه بشمار می رود . مواد اصلی تشکیل دهنده آن بادمجان و پیاز و گوجه فرنگی هستند و برای طبخ آن از روغن زیتون استفاده می کنند. نوعی از این غذا را درون بادمجان می گذارند که شباهت زیادی به شکم پاره خودمان دارد .

Borek غذایی است که به صورت چند لایه از خمیر شیرینی با طعمی بسیار دلپذیر پخته می شود و یکی از خوراکی های قدیمی بشمار می رود که در دوره عثمانی طرفداران بسیاری داشت . انواع و اشکال متفاوتی دارد . از شکل سیگار گرفته تا گل های مختلف . در داخل آن از مواد مختلفی از جمله گوشت و پنیر استفاده می شود اما اگر روی آن پودر قند پاشیده باشند باید آن را برای صبحانه سفارش بدهید.

Nohutlu Pilav ترکیب برنج و نخود پخته شده که با آب مرغ طعم دار شده اند و گاه برای اینکه خاصیت و انرژی بیشتری داشته باشد به همراه گوشت مرغ سرو می شود . این غذا را می توانید در خیابان ها و از دستفروشان هم تهیه کنید. پس برای یک پیاده روی طولانی به همراه غدایی خوشمزه در استانبول آماده باشید .

چای ، نوشیدنی ملی

ا در ترکیه علاوه بر نوشیدنی های مختلفی که در اغلب کشورها وجود دارد ، چای یا به عبارت دیگر Turkish Tea  به عنوان نوشیدنی ملی جایگاه ویژه ایی دارد. چای ترکی که به زمان طولانی برای دم کشیدن نیاز دارد از نوع شکسته چای خشک تهیه می شود و به شیوه ایی خاص تهیه می شود. این چای که مورد استقبال همگان قرار می گیرد نه در انواع ماگ و فنجان و لیوان بلکه در استکان های کمر باریکی که در میان نعلبکی های خوش نقش قرار گرفته اند سرو می شود و برای تهیه آن بجای سماور از کتری و قوری استفاده می کنند . ترک ها معمولا به همراه چای قند و گاهی هم لیموترش می خورند و هرگز در چای خود شیر نمی ریزند. در ترکیه روز مردم با نوشیدن چای آغاز و شب آنها با نوشید آن پایان می یابد.

سوغات

در شهری که تلفیقی از سنت و مدرنیته است قطعا انواع سوغات برای هر سلیقه ایی پیدا می شود .

چای

یکی از اولین گزینه ها برای خرید سوغات خوردنی ، چای است چای ترکی را می توانید در فروشگاه های شهر و بازارهای آن در طعم های مختلف مثل سیب ، گل سرخ ، انار ، به و……… تهیه کنید . این سوغاتی برای شما ارزان تمام می شود.

شیرینی

خوشمزه های گوناگون در اندازه ها و طعم های مختلف مثل پسته ، گل سرخ ، دارچین ، لیمو ، زنجبیل و…… که در بازارهای برزگ و شیرینی فروشی های شهر به فروش می رسند . همچنین انواع راحت الحلقوم هم از سوغاتی های شیرین استانبول محسوب می شوند .

زیورآلات و چشم نظر

انواع زیورآلات دست ساز با رنگ ها و طرح های مختلف و در کنارشان چشم های آبی که در گذشته برای رفع بلا استفاده می شدند و امروز اگر چه برای زیبایی و تزیین خریداری می شوند اما به نظر می رسد که همچنان برخی به کارکرد ماورایی آن اعتقاد دارند. در بازار های بزرگ شهر و در فروشگاه های مخصوص خرید سوغات آنها را به وفور پیدا می کنید .

انواع ظروف

سرامیک که تکرار تصویر زیبایی است که در تمامی بناهای تاریخی استانبول مشاهده می شود این بار در قالب ظروفی همچون بشقاب ، کاسه ، گلدان ، قاب عکس ، سینی و……. استفاده شده است . همچنین انواع ظروف تزیینی و کاربردی سفالی و مسی می تواند گزینه دیگری برای خرید سوغاتی باشد.

ادویه

طعم خوب غذاهای ترکی مدیون ادویه هایی است که در آن به کار می رود. انواع ادویه های مختلف در بازار بزرگ استانبول و بازارهای سنتی دنیایی از رنگ را پیش چشمان شما شکل می دهد و همزمان شامه شما را می نوازد.

فرش

فرش هم سوغات دیگری است که می توانید در اندازه ها و رنگ های مختلف تهیه کنید . عموما رنگ های گرم و طیفی از قرمز تیره تا قرمز روشن در فرش های ترکی مشاهده می شود . تابلو فرش های کوچک و بزرگ هم کار شما را در انتخاب آسان می کند .

کانال تلگرام گشت لحظه دیدار
وقت سفارت آلمان و ایتالیا